Крамниця

У скарбниці народного мистецтва Прикарпаття за багато років викристалізувалися самобутні особливості. Незважаючи на тяжкі умови, в яких жили народні умільці протягом століть створене ними мистецтво, сповнене життєвості, оптимізму, несе в собі невичерпну силу людської думки, безпосередності, фантазії. Талановиті майстри оберігали кращі традиції попередників, розвивали й збагачували набутий досвід поколінь.

Нині у Косівському районі (села Брустури, Вербовець, Кобаки, Космач, Кути, Пістинь, Річка, Шешори, Яблунів, Яворів та інші) живе і працює понад п’ять тисяч майстрів.

Найпоширенішими видами народного мистецтва є різьба по дереву, кераміка, вишивка, ткацтво і килимарство, мосяжництво (художня обробка металу), художня обробка виробів із шкіри, випалювання та інкрустація по дереву.

З давніх-давен різьба по дереву прикрашала деталі та окремі конструкції дерев’яної житлової архітектури, предмети домашнього вжитку — веретена, рамки, барильця, орахви, ложки, топірці тощо. Різьбою декорували господарські речі (скрині, деталі возів, саней, бондарські вироби). Нею прикрашали сволоки, наличники вікон і дверей, ганки, ворота, пам’ятні дерев’яні споруди. Різьбярське мистецтво широко розвинуто в селах Косівщини: Брустурах, Річці, Яворові.

Значним попитом користуються сувеніри, різьблені та інкрустовані по дереву. Це касетки, скриньки, декоративні тарелі, дитячі іграшки, письмове приладдя, жіночі прикраси (намисто, браслети, пояси, брошки), нагрудні пам’ятні значки, різноманітні предмети і речі для сервіровки святкових столів…

Теми і сюжети композицій відображають красу прикарпатських краєвидів, мисливство, весільні ритуали, традиційні обряди та звичаї.

Майстри-різьбярі весь час у творчому пошуку. Вони усішно використовують тонування і розфарбовування дерева, експериментують з технікою різьби, застосовують нові художньо-декоративні прийоми, матеріали.

Ще в добу Київської Русі розвивалась прикарпатська кераміка. Керамічний посуд та декоративні предмети здебільшого оздоблені малюнками із зображенням рослин, квітів, птахів. В орнаментальних розписах керамічних виробів відчувається святкова урочистість, вони вражають свіжістю, барвистістю. Особливо це притаманне ужитково-декоративним предметам — підвазонникам, кавушам, баклагам, вазам, маслянкам, келишкам, плесканцям тощо.

Художня вишивка — чи не найпоширеніший вид народної творчості на Прикарпатті. Вишивкою прикрашають чоловічі сорочки, жіночий і дитячий святковий одяг, інтер’єри житлових кімнат, приміщень громадського призначення. Найвідоміші центри вишивки на Косівщині — села Вербовець, Космач, Рожнів, Яворів…

Славиться Прикарпаття і вовняними ліжниками з довгим ворсом. Народні майстри з неперевершеною фантазією створюють дуже цікаві, неповторні зразки тканин. Килими, верети, наволочки, перемітки — оригінальні й багато орнаментовані.

На заміткуКрамниця, наразі, в процесі розробки. Ви можете підписатись на новини KosivArt — ми повідомимо вас про її відкриття.
ЛітератураКосів. Kossiw. Kosiv.
На замітку
Крамниця-магазин
KosivArt
Крамниця
KosivArt ‹ Крамниця
ENG УКР
© 2004—2015 KosivArtКонтактні адреси
Ukraine dating online agency
Міжнародні знайомства