Опале листя — найкраще органічне добриво

Землю на ваших присадибних ділянках покрило опале листя. Що ви робитимете з ним? Багатьох це запитання здивує. Мовляв, те, що завжди робили: «Граблі — в руки, листя — в купи, а далі — спалюємо».

Дбайливі господарі, знаючи, що опале листя “бере участь” у ґрунтоутворенні, виготовляють з нього одне з найкращих органічних добрив. Скористайтеся “рецептом” приготування такого добрива:

  • У викопану яму завглибшки 0,5 м, завширшки 1,5 м згребіть листя, пересипаючи його землею або торфом з додаванням вапна.
  • Залийте все це гнойовою або звичайною водою, накрийте шаром землі завтовшки 10–20 см.
  • Щомісяця, за винятком зимових морозних днів, перекопуйте компостну суміш, поливайте її, щоб підтримати вологе середовище.

Влітку в таких купах температура досягає 70 градусів, при якій гинуть усі шкідливі гриби та їх спори, яйця глистів, тобто відбувається біологічне очищення компосту, самознезаражування. Виготовлене таким чином добриво садівник вносить у грунт за тими ж нормами, що і гній.

Опале листя. Автор: Станіслав Михайлюк

Опалим листям восени також доцільно застелити землю під кущами малини, смородини, порічки, аґрусу, а також під деревами і трояндами. Застеліть тонким шаром суниці на зиму. Таке природне органічне добриво зберігає вологу, стримує ріст бур’янів, значно підвищує врожай.

При вирощуванні у парниках будь-якої розсади створюють подушку завтовшки 15–20 см (листя зберігають у мішках), і все ростиме, як на дріжджах.

Багато метушні? Зате ви забудете про поняття “не вродило”.

На замітку

Опале листя в жодному разі не можна спалювати. Димові завіси, які утворюються, містять велику кількість токсичних речовин — окису азоту, вихлопних газів, які листя увібрало за літо.

Дим від спаленого листя є дуже шкідливим для людей, які страждають на алергічні бронхолегеневі захворювання і особливо небезпечним для вагітних жінок і малюків.

Косів, Гуцульщина та Карпати
Бібліотека
KosivArtБібліотекаТрадиції, звичаї та прикмети ‹ Опале листя — найкраще органічне добриво
ENG УКР
 
 
© 2004—2024 KosivArt