Листопад — зими брат

Листопад — період закінчення робіт

У першій половині місяця обв’язують стовбури молодих дерев, використовуючи для цього стебла малини, очерету, соняшника, цупкий папір, руберойд. Це надійно захищає дерево від зайців та зимових опіків. Уживають заходів із снігозатримуванням у саду, білять дерева.

Опале листя та всі рослинні рештки, які збирають на дачній території, згрібають і складають у компостну купу, добре поливають і прикривають зверху шаром землі.


У листопаді… сіють овочі

Такі культури, як морква, петрушка, пастернак, салат, шпинат, часник, цибуля, буряки, з успіхом можна посіяти під зиму, внаслідок чого навесні раніше отримати урожай. Запобігають будь-яким примхам весни — чи вона буде посушливою, чи пізньою, з частими похолоданнями. Час підзимової сівби — перший стійкий заморозок. Перед висіванням насіння треба дражувати. Захищене оболонкою, воно більш морозостійке.

Щоб одержати ранній урожай буряків, їх можна висівати під зиму до початку стійких осінніх приморозків. Петрушка найкраще вдається на пухких грунтах.


Листопад — зими брат

Для останнього осіннього місяця характерними є нестійкі метеорологічні умови, але з відчутними ознаками наближення зими. Порівняно з жовтнем температура повітря зменшується в середньому на 6–7 градусів. Майже скрізь, крім південних областей, відбувається перехід середньодобової температури через нуль градусів у бік зниження. А це вже — початок зими.

Листопад — найпохмуріший місяць року. Опадів менше, ніж у жовтні, але частіше бувають мряки, затяжні дощі, наприкінці місяця — дощ із снігом. У північній частині України переважно в другій половині місяці утворюється сталий сніговий покров. Ожеледь на переважній частині території буває 1—4 рази на місяць.

Листопад. Автор: Станіслав Михайлюк

На замітку

Назва “листопад” прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя.

Інші народні назви листопаду: листопадець, падолист, грудкотрус, братчини.
Косів, Гуцульщина та Карпати
Бібліотека
KosivArtБібліотекаТрадиції, звичаї та прикмети ‹ Листопад — зими брат
ENG УКР
 
 
© 2004—2024 KosivArt