Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини

Косів здавна називають столицею народного мистецтва Гуцульщини. Саме в цьому центрі, перлині духовної культури, зосереджувались і розвивались основні галузі народних ремесел: різьблення по дереву, гончарство, художнє ткацтво та вишивка.

Косівський музей

Сьогодні ця унікальна й багата історико-мистецька та етнографічна спадщина, що становить складову частину нашої національної культури, представлена в експозиції та фондах Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Частина експозиції кераміки

Косівський музей, як відділ Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського, був відкритий у 1969 році.

В основу музею була закладена збірка творів народного мистецтва Є. Я. Сагайдачного (1886–1961), відомого українського художника та мистецтвознавця, який у 1946 р. разом з дружиною приїхав до Косова і почав працювати у місцевому училищі прикладного мистецтва. Майже весь свій час присвятив вивченню та збиранню творів народного мистецтва.

Музей розташований в будинку, пам’ятці архітектури (ХІХ–ХХ ст.), який з самого початку належав єврейській громаді (т.з. ‘рабинів мур’).

Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини справедливо вважають центром культурного надбання Гуцульщини. Колекція музею нараховує близько п’яти тисяч експонатів. У ній представлено одні з кращих збірок виробів з дерева, кераміки, шкіри та металу, гуцульського одягу та вишивки.

Експозиція музею знайомить з народним декоративно-ужитковим мистецтвом ХІХ–ХХ ст. Привертають увагу речі господарсько-побутового призначення — черпаки, коновки, пасківники, кептарі та кожухи, тайстри, пояси-череси, свічники, глечики та миски, які відзначаються вишуканими формами, оригінальним декоруванням та глибоким символічним змістом.

Гуцульський дерев’яний пасківник

Широко представлені керамічні вироби другої половини ХІХ ст. відомих майстрів О. Бахметюка, П. Баранюка, П. Кошака.

Традиційна косівська кераміка середини ХХ ст. представлена творами П. Цвілик, А. Рощиб’юк, М. Рощиб’юк, Ю. Ілюка, Р. Ілюк, Н. Вербівської, В. Швеця та 0. Швець, В. Джуранюк, Є. Зарицької, В. Стрипка.

Велику художню цінність має колекція творів різьбярської родини села Яворова Косівського району Ю. Шкрібляка, В. Шкрібляка, М. Шкрібляка.

Всебічно представлена творчість відомих майстрів різьби по дереву, заслужених майстрів народної творчості членів Національної Спілки художників України Ю. Корпанюка, В. Гуза, В. Кабина, І. Грималюка, О. Хованця, І. Кочержука та багато інших.

Оригінальне вирішення побудови всієї експозиції, змістовні екскурсії, консультації для фахівців та любителів народного мистецтва, дають можливість краще та глибше пізнати самобутню історію культури та мистецтва цього чарівного мистецького краю. Музей сприяє науковому пізнанню, національному утвердженню, прищеплюючи високі естетичні смаки і уподобання. Тисячі вітчизняних та зарубіжних туристів з інтересом знайомляться з історією і традиціями краю, щоразу відкриваючи для себе Україну, як державу.

Гуцульський кожух та кептар

Усвідомлюючи те, що духовний і творчий потенціал народу нероздільно пов’язаний із всебічним знанням своєї історії та культури, музей вважає за необхідне широко пропагувати свою колекцію.

Цикли тематичних екскурсій та лекцій розраховано на учнів середніх шкіл (старших класів) та студенів. Екскурсії дозволять глибше зрозуміти народне мистецтво, ознайомитись з найкращими творами гуцульських майстрів, які увійшли у скарбницю матеріальної та духовної культури України.

Протягом 45 хвилин у виставкових та експозиційних залах з Вами працюватимуть наукові працівники музею, народні майстри та художники.

Тематичні екскурсії:

 • Народне мистецтво Гуцульщини ХІХ–ХХ ст.
 • Є. Я. Сагайдачний (1886–1961 р.р.) — відомий художник, колекціонер.

Лекції:

 • Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини, унікальна скарбниця творів народного мистецтва Гуцульщини XIX–XX ст.
 • Розвиток різьби по дереву на Гуцульщині.
 • Школа різьби В. Девдюка (1875–1951) та його учні.
 • Косів — центр гончарства.
 • Творчість родини Цвіликів та Рощиб’юків — майстрів гончарів сер. XX ст.
 • Традиційне народне ткання в збірці музею.
 • Розвиток ліжникарства на Гуцульщині.
 • Гуцульський народний одяг XIX початку XX ст.
 • Художня обробка шкіри на Гуцульщині ХІХ–ХХ ст.

Адреса:

Вул. Незалежності 55
Косів, Івано-Франківська обл.
Україна, 78600

Телефон:

+380-3478-21643

Музей працює з 10.00 до 18.00, вихідний — понеділок.


Фотоальбом Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини
На карті Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини
Косів, Гуцульщина та Карпати
Культура і мистецтво
KosivArtКультура і мистецтвоМузеї Гуцульщини ‹ Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини
ENG УКР
 
 
© 2004—2024 KosivArt