Заповідна річка Рибниця

Вода — основа життя. Карпатські річки — неоціненне національне багатство України. Однією з найбільших водних артерій Косівщини є річка Рибниця, яка оголошена заповідною розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації №451 від 15.07.1996 р. Вона становить велику цінність, як джерело чистої води і відіграє значну рекреаційну роль у житті краю.

Річка Рибниця бере свій початок від двох потоків, що стікають з-під схилів Ігреця та Писаного Каменя, на висоті близько 800 м н. р. м. Її довжина становить 54 км, площа басейну — 276 кв. км. Швидкість течії коливається в межах 0,5–1 м/сек.

Рибниця є правою притокою річки Прут і впадає в нього біля с. Вовчинець Снятинського району. У гірській частині долина річки вузька, з високими, стрімкими берегами, вкритими різноманітною рослинністю. У нижній течії долина річки розширюється.

Обабіч річки впродовж її течії відкриваються захоплюючі види на хребти Плоский, Стручків, Буковець Ріцький, Сокільський, Брусний, Каменистий, Хоминський, впоперек яких річка пробила собі русло. Притоками річки Рибниці є Безулька (7 км), Припір (5 км), Річка (16 км), Монастирчик (3 км), Тарновець (14 км), Хімчин (13 км), Параджин (5 км), Стоянів, Бабинець (6 км), Острий (4 км) та інші.

На всій гірській ділянці Рибниці знаходяться численні пороги, найбільші в селах Яворів, Соколівка, Город та м. Косові. У Яворові та Косові знаходяться водоспади гуки. Косівські водоспади гуки є геологічною пам’яткою природи місцевого значення. Вони розташовані на південно-західній околиці Косова, між горами Острий та Стіжки.

Гук на РибниціГук на Рибниці

Найбільший “Перший Гук” утворений шляхом розмивання м’яких шарів ґрунту, зокрема — сланців і пісковиків. “Другий Гук” знаходиться вище по течії у бік гір через 300–400 метрів. Є ще й “Третій Гук”, де вода спадає з бетонної греблі, спорудженої у 30-тих роках минулого століття для відведення млинівки. Біля кожного з гуків — цікаві геологічні відслонення, а в окремих місцях скелі досягають висоти 15 метрів. Над гуком на правому березі річки Рибниці збудована красива капличка, вона розташована на місці де любив відпочивати відомий український письменник І. Франко.

Гуки є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів та туристів, які приїжджають з різних куточків України та закордону. Саме на водоспадах завдяки сильним струменям джерельно чистої води можна проводити цілющий масаж всього тіла.

Значний інтерес становлять геологічні відслонення на берегах річки, зокрема урвище хребта Каменистого біля с. Город, який є добре збереженим та цінним у науковому відношенні природним комплексом. Тут добре представлені відслонення неогенових пісковиків. Звідси бере початок еколого-пізнавальна стежка «На хребет Каменистий».

На берегах річки Рибниці знаходяться числені садиби з городами, будинки оригінальної архітектури. Досить багата берегова рослинність: шавлія кільчаста, ожина сиза, материнка звичайна, самосил гайовий, м’ята довголиста, плакун верболистий, кущі верб тритичинкової та пурпурової, тощо. Режим Рибниці типово карпатський, в ній водиться королівська риба форель.

Водоспад на РибниціВодоспад на Рибниці

Над річкою Рибницею в Косові знаходиться база відпочинку «Байка», санаторій «Карпатські зорі», турготель «Гуцул», на південно-східній околиці міста — санаторій «Косів», а також велика кількість приватних садиб, які готові цілий рік приймати відпочиваючих.

Карпатські річки — це повноцінний відпочинок, покращення здоров’я та хороший настрій!

На заміткуРічка Рибниця — одна з найбільших водних артерій Косівщини.
Фотоальбом
На замітку
Косів, Гуцульщина та Карпати
Туристичні стежини
KosivArtТуристичні стежиниЗаписна книжка туриста ‹ Заповідна річка Рибниця
ENG УКР
 
 
© 2004—2024 KosivArt